top of page

AFERİN DİYEBİLMEK


Hayatta herkesin "Aferin" kelimesini duymak istediği biri var değil mi?

Cevabınız hayır bile olsa eminim o biri kendinizsiniz.

"Aferin Evrim, bunu da başardın!" der arada iç ses...


Benim aferinlerimin sahibi babamdı. Her başarımda arar, babama anlatırdım. "Aferin. Eee kimin kızı?" derdi. 2 senedir cennette olsa da hep ondan takdir alacağım şekilde hayatımı idame ettirmeye çalışıyorum pardon çalışıyordum. Her başarımda babamı tanıyanlar da "Babasının kızı" diyordu. Ancak babasının kızından kendime dönüşüm sürecim birkaç aydır başladı. Artık kendi kendime bir başarı-takdir döngüsü kurmaya başladım. Hayata bakış açım biraz değişti. Bunu sohbetlerimde saçlarımı pembeye boyattığımda belki herkes kötü olmuş diyecek ama ben iyi olduğunu düşünüyorsam herkesin bir önemi yokla açıklıyorum. "Elalem ne der", "Ne derse der." de sıklıkla bu konuların içinde geçer ancak benim anlatmak istediğim farklı.

Takdir eden gidince, başarı da gitmemeli, ona bağlı olmamalı başarılar ya da takdir eden yok diye de başarmaktan vazgeçmemeliyiz. İnsana en iyi gelen takdir kendi içinde... Belki sizler benden daha genç yaşta bunu anladınız, başardınız, "Aferin!" ama başaramayanlar varsa çorbada bir çimdik benim de tuzum olabilecekse ne mutlu bana...

Babamı çok özledim, az önce birazcık ağladım ve bu satırlar döküldü. Ancak artık daha saf daha sade özlüyorum onu, beni takdir etmesini beklemeden. Ben başarıp kendimi takdir ederken o da uzaklardan mutlu olup takdir ediyorsa ne mutlu tabii...


Babamın sevdiği türkü Çarşamba gününe yakışır, hem de tatlı bitireyim yazımı dedim;

"Çarşamba'yı sel aldı, bir yar sevdim el aldı aman aman. Keşke sevmez olaydım. Elim koynumda kaldı aman aman."

Ama keşkeler gideni geri getirmiyor, elimiz koynumuzda, bağrımız da yansa, ağlasak da sızlansak da yola kaldığımız yerden devam edeceğiz.


Şöyle de afilli bir fotomuzu koyayım baba kız, bir daha çekme şansımız da yok napalım artık fotolardan seviyoruz babamızı. Siz benim yerime de babanızı, kızınızı sevin bugün, sebepsiz, öylesine... Bir de foto patlatın benim için, bu güne anı kalsın.


Aklım kadar kalbim de var dedirten paylaşımlara hayatınızın her alanında yer verin...


Çokça sevgiler,


ED

Comments


bottom of page