top of page

DOĞRUDAN PAZARLAMA NEDİR?


Her gün sahada çalışmak zorundayım ki yazılarımı sizler için üretebileyim.


Pazarlama Karması'nın bileşenlerinden Tutundurma Karması'nın bir bileşeni olarak anlattığımız Doğrudan Pazarlama'yı teoriden pratiğe döktük bugün. Ege Üniversitesi Aşçılık mezunu bir arkadaşım beni Ostim Pastacılık Dünyası'na getirdi.


Doğrudan Pazarlama bizim esnaf tabiriyle "Fabrikadan Halka" yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini kapsıyor. Burada güç; üreticinin üretimden malzemeye her ana hakim olması ve müşterinin her sorusuna doğru ve tam yanıt verebilmesi. Müşteri açısından daha taze, daha yeni üretim, yeni model, daha çok çeşit, daha uygun fiyat gibi artıları da cabası. Bu artılar sektöre göre değişiyor.


Doğrudan Pazarlama için ufak tavsiyeler de ekleyeyim:


Öncelikle güven, itibar, imaj oluşturmak/korumak için sizi (firmanızı, markanızı, ürünlerinizi, fiyatlarınızı, hikayenizi, başarılarınızı, hedeflerinizi vs.) tanımalarını sağlamalısınız.


Müşterilerin en çok ne istediğiyle ilgili yapılan araştırmalarda son yıllarda cevap; iletişimde hızlı yanıt verme yönünde. Bu nedenle müşterilerinizle iletişiminizde "çevik" olmalısınız.


Bütün iletişim kanallarını etkin kullanmalısınız. Yani telefon, mobil telefon, whatsapp, mail, iletişim formu, chatbot, sosyal medya dm vb. İletişim dilinizi de doğal tutmalısınız. Samimiyet ve içtenlik artık şart.

Comments


bottom of page