top of page

EN GÜZEL YÜK KİTAP


Evdeki kitapları koyacak yer bulamayınca yeni raf alayım, kitap desteği alayım dedim. Sonra bunu görünce aklımda milyon tane düşünce belirdi. Dedim bu ben, omzuma, sırtıma ne kadar çok kitap yüklemişim.


Üniversitede çalışırken 11 farklı derse girdiğim dönem oldu. Hepsine çalışmak, hazırlanmak, sunum, sınav, quiz, ödev hazırlamak, onları okumak, değerlendirmek öyle zordu ki... Ama üstesinden geldim.


Ben yapamam dediğim her şey yarım kalıyor ama ben yaparım dahi demeden işe başladıysam gerçekten o iş düşündüğümden daha kolay çözülüveriyor.


Ben kitap okurken hesap yaparım, her gün 10 sayfa okusam 20-25 güne max biter, bugün bu bölümü bitiririm 13 sayfa, yarın da 5 sayfa okusam, öbür gün 15 sayfa okur dengelerim gibi. Bu hedef koymalar, plan yapmalar beni yönetir ve hopp kitap biter.


Önceden 3 sayfa kitap okur, kahve içer uyurdum ama yine de okurdum, derdim okumadı olmamaktan iyidir. 1 sayfa okusam kardır. Çünkü bir öğretmen babanın "Bir sayfa kitap okuyanla okumayan bir mi?" lafı hep kulaklarımda. Ben de hep öğrencilerime "1 kitap olamıyorsak 1 sayfalık insan olacaksak da bari arkalı önlü dolu insan olalım." derdim. Babamın öğrencilerine cezası bir sayfa arkalı önlü "Cahilden dost olmaz." yazmaktı. Bu yüzden benim en büyük korkum cahilliktir.

Comments


bottom of page