top of page

EV SATMA, KOMŞU SAT!Hatırlar mısınız komşunuzun mis gibi kokan keklerini?

Evlerimizle ilgili anılarımızda başrollerde hep komşularımız var. Kapı önlerinde sohbetler ettiğimiz, cep telefonuyla haberleşmenin olmadığı günlerden internetin bir türlü bağlanamadığı o günlere hep komşulu anılar biriktirmişiz.

“Ne güzeldi o günler, hey gidi” dediğinizi duyar gibiyim. Ama bugün yaşadığımız şartlara o zamanlar sahip değildik. Evde her işi makineler yapar oldu. Bir robot süpürgenin evde dolaşıp da çocuğun her döktüğü kırıntıyı “Ben süpürürüm, sen otur.” diyeceğini hiçbirimiz düşünmedik.

Düşündüğümüzden çok daha fazla ilerleyen teknoloji ve bu büyük değişime hızlı uyumumuz kendimizi devasa bir etkileşim dünyasının içinde bulmamıza neden oldu. Dijitalleşen çocuk, bebe ve dedeler dünyayı değiştirdi ve tüm insanlık dijitale bağımlı hale geldi. Herkesin dijitalde kendine yer bulması, iletişimin dijitalleşmesine ve insanların birbirlerini dijital ortamlarda yönlendirmesine neden oldu.

Alışveriş sitelerinde ürünlerle ilgili tanımadığımız insanların yorumları, forumlarda yazdıkları deneyimleri, sosyal medya paylaşımları ile satın alma kararlarımızı vermeye başladık. Yan komşuya sormak yerine ülkenin hatta dünyanın öbür ucundaki insanlar sayesinde bir şeyler satın alır hale geldik.

Tüm bu değişimlere rağmen bugün tıpkı eskiden olduğu gibi ev almıyor, komşu alıyoruz. Eski komşuluklar olmasa da komşuları seçmeyi gerçekten istiyoruz. Bireylerin birbirlerinden etkilenerek davranışlarını şekillendirdikleri gerçeği, konut satışında da karşımıza çıkıyor. Gerek oturmak için gerekse yatırım için konut alırken başkalarını pür dikkat takip ediyoruz.

Birilerinden görerek onların aldığı muhitlerden, inşaat firmalarından, sitelerden, apartmandan ev alanlara hepiniz şahit olmuşsunuzdur. Belki de ta kendisisiniz. Buna Bandwagon etkisi deniyor. İşte bu etki, konut satışındaki önemi nedeniyle işin uzmanlarını da etkiliyor.

Konut satışında alıcıyı tanımak için kullanılan kilit sorular vardır. İşte bu sorularla satın alma kararlarında nelerin etkili olduğunu da öğrenebilirseniz, eminim yılların birikimi ve yetkinlikleriniz ile bu etkileri her iki taraf için de olumluya çevirebilirsiniz.

Çok küçük yaşlardan beri inşaatlarda büyüyen bir babasının kızı olarak bu konuda yazmasam olmazdı!

Yerlerdeki çivileri toplardım kova elimde, dedim baba neden yere atıyorlar.

Babacığımı da şu sözüyle anayım :

"Usta inşaattan bir şey çalmaz, yere düşeni almaz!"

Konut sektörü benim hayatımın her zaman bir parçası olacak. Bu alanda yazmaya, araştırmaya, konuşmaya devam edeceğim. Bu da keyifle yazdığım yazılardan biri. Dilerim aynı keyifle okunur. Yanında çay iyi gider. Kekler benden!

Sevgiler,

Dr. Evrim Derinözlü

Σχόλια


bottom of page