top of page

KARAKTERLERİN PAZARLAMADAKİ ROLÜ


"Karakterler, çocukların hayatında her zaman önemli bir rol oynamaktadır. Markalar için çocuklarla marka ilişkisini geliştirmede kısa yol görevi görür ve iletişim sürecine yardımcı olur. Çocuk ile yakınlık oluşturmak için yararlı bir araç olduğu için de markalar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. "


"Çocuk TV kanallarının ve diğer özel medyaların patlaması, son on yılda çocuklar için karakter pazarını da genişletmiştir. Bununla birlikte, lisanslı satış ve karakterli ürünlere ilgi artmıştır."


"Bu durum tüketicilerin normalde alışveriş yapmadıkları markalardan ürün satın almalarına da neden olabilmektedir. Örneğin çocuklarının sevdiği karakterin olduğu ürünleri hangi marka satıyorsa ebeveynler çocuklarını mutlu etmek için o markadan alışveriş yapmak zorundadır."


"Karakterler küçük çocuklar üzerinde daha etkilidir. Çocuklar büyüdükçe, bilişsel yorumlama güçleri artar ve okul öncesi ev ortamından ayrılıp okul ortamına girdikçe, arkadaşlarına olgun ve yetişkin bir imaj sunmaya çalıştıkları için çocuksu olarak görülen her şeye karşı güçlü bir reddedişe girerler."


Kaynaklar

📚 Lawrence 2003

📚 Derinözlü 2022

Comments


bottom of page