top of page

MARKA İLETİŞİMİMarka İletişimi'nin sadece kişiler arası iletişim olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bazen markanın, çalışanlarının, sorumlu ajansların yani kişilerin yerine reklamlar, kampanyalar, ambalajlar, etiketler, fişler, afişler, renkler, yazı tipleri, görseller, animasyonlar konuşur yani iletişim kurar.


İçerik Pazarlaması'nı da sadece online mecralarda içerik paylaşmak sanıyorsanız yine yanılıyorsunuz. Topluma/karşı tarafa fayda sağlayacak üretimlerdir içerik. Online olduğu kadar offline da olabilir. Dijital (online) olmayan her şey offline olarak adlandırılır.


Her gün "İçerik üret" dediklerinde sürekli özlü söz, bilgi ya da bak yeni ürünümüz şu, fiyatımız bu, bugün indirim var, yarın bindirim var diye kısıtlı şeyler paylaşamazsınız. Mesela Nike'ın instagram hesabı bu konuda çok ilginçtir. Lütfen bakın.


Farklılaşmanız tüketicilerle temasınızı artırır. Hem kişi sayısı olarak artışı hem de etkileşimsel olarak yani geri dönüş sağlayan bir etki yaratmanızı sağlar.

Maserati'nin instagramda 13.5 milyon takipçisi var. Hepsi Maserati almaz, almayacak ancak marka iletişimini, marka algısını, imajını destekleyerek alacak olanların gözünde Maserati'nin marka gücünü artırır. Organik takipçi sadece satın alanlar değil işte aynı zamanda bu iyi-kötü gün dostlarıdır.


Bu içerikler bir bilgi olabilir (Migros'un "Karpuz nasıl kesilir?" diye bir post paylaşması ya da afişi market duvarlarına asması veya el ilanı olarak dağıtması), bir eğitim olabilir (Migros'ta her salı halk günü ve bu salı karpuz kesme eğitimi, hanımdan korkmayan kocaları bekliyoruz.), bir etkinlik olabilir, bir film olabilir... Tüketiciyle, müşterilerle bağ kurmayı sağlayan sattığınız ürün ve hizmet dışı bu tarz temaslar içerik pazarlamasına girer.


Son zamanlarda oldukça popüler olan Etkinlik Pazarlaması da bu faaliyetleri kapsar. İnsanların sosyalleşme ihtiyacını karşılamak amaçlı markaların yaptığı sosyo-kültürel faaliyetlerle temas kurmaya çalışması, dün paylaştığım Adidas Ball Pool gibi.


Yani kitaplardaki hiçbir şey pratikten bağımsız değil 1. Bu içerik pazarlaması değil ki etkinlik pazarlaması diye bir tartışma yersizdir 2. Önemli olan neyin kapsamına girdiği değil, doğru markada doğru üründe doğru koşullarda doğru zamanda doğru mekanda yapılması ve sonuç. Ve mümkünse doğru ellerde...

Comments


bottom of page