top of page

MARKALAR VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ"Çoğu insan iklim değişikliğini kendileri için acil bir tehdit olarak değil, gelecek nesiller ve “uzak yerler” için bir tehdit olarak görüyor, ancak bazı insanlar tehdidin daha acil olduğuna ve şimdiden gerçekleştiğine inanıyor.


İnsanlar iklim değişikliğinin azaltılmasına yönelik eylem sorumluluğunu kurumlara veriyor. Halihazırda değişiklik yapanların çoğu bile kendi çabalarının çok az fark yarattığına inanıyor.


Markalar tüketicilerle iklim değişikliği hakkında etkili bir iletişim kurmakta zorlanıyor çünkü tüketicilerin bu konudaki endişe seviyelerinde önemli farklılıklar var."


Kaynak : Peattie vd. 2009


2009'dan bu yana tüketicilerdeki bu algı ne denli değişti sayısal verilere bakmadığım için bilemiyorum, öngörülerimle de bilimsel olmayacağı için bir akademisyen olarak değerlendirmek istemem. Ancak şunu söyleyebilirim;


Markaların iklim değişikliğine yönelik attığı pazarlama adımlarına tüketicileri bu konuda eğitmek de eklenmelidir. Bilinçli tüketiciler markaların bu adımlarına destek verebilecektir.


Bireysel bazda iklim değişikliğine karşı atılan adımlar bir araya geldiğinde devleşir. Yani damlaya damlaya göl olabilir. Damla sizi tatmin etmiyorsa hep gölü düşünerek hareket edin. Minicik bir adımla ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunuzu düşünün. Savaşta belki kılıcınızı 1 kez kaldırırsınız ama milyonlarca kişi birlikte savaşı kazanırsınız. Bu savaşı da bilek gücümüzle kazanmalıyız.

Comentários


bottom of page